neděle 28. června 2026

💖Z Kožuškova

Začneme trošku akčně.
Bětuška, si našla novou oběť, kterou hodlá provokovat.
Na pergole na střeše slyším rachot a vrčení.
Jonášek je docela naštvaný, že ho Bětka otravuje.
Bětuška nedbá, ale Jonášek toho má tak akorát dost.
Neposlechla, furt do Jonáška dloubala.
Tomu došla trpělivost, pacičky se mu jenom kmitaly,
Bětka dostala pořádně nafackováno.
Facky ji probraly, ustupuje.
Vítěz 🏆
Ale Bětuška tu potupu tak nenechá.
Nezdá se to, ale už tajně kuje plány.
Ranní kocouří idylka.
Pitný režim je důležitý, to Cvalíček ví.
Pacičky na stupínek.
Mají svoje misky a kastrolky po celé zahradě.
A honem zase do chládku.
Jonáška něco zaujalo ...
Hledá, kde by našel trošku slušný chládeček.
No, tak nic moc, ale dobrý ...
Tady je to to pravé, 
 vlevo se válí v chládku Cvalíček 
a napravo pod Zlaticí sní svůj věčný sen Brunďulka ...
Bětuška se válí na lavičce,
 tady už je chládek, svítí tu sluníčko jenom ráno.
Večer jsou z toho vedra utahaní ...
Na Cvalíčkovi je to hodně vidět.
Jonášek letní večery tráví venku na stole.
Bětuška zase v průvanu na okně.
Je tak huňatá, že to ani necítí.
Príma neděli, dnes bude počasí hodně drastické,
jsem ráda, že jste přišli i v takovém horkém počasí
až k nám na Valašsko.
💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖

sobota 27. června 2026

🌞Měsíc ...

... nevěřil, že máme taková vedra.
Přes den se na to musel přijít podívat.
Hrdličce je taky horko, vyhlíží déšť.
Až na fotce jsem si všimla, jak je bříza naproti v MŠ na vršku suchá.
Nejlíp je ve vedrech doma, 
tak tam na chvíli zůstaneme.
Ve verandě kvetou Orchideje.
Růžová kvete už dlouho, vlastně ona kvete pořád, už jí leze další stvol.
Tyto teprve začínají kvést.
Růžová Gloxínie je krásná ...
... ale na fialovou nemá na tu se nemůžu vynadívat.
Obě kvetou ve verandě, už aspoň dva měsíce.
Kdysi jsem tu psala, že toužím po žlutém pokojovém Ibišku
a nikde není k sehnání.
Tak už ho mám, asi proto, že jsem to vzdala, se objevil.
Už měl aspoň pět květů a nakvétá dál.
Dnes se prý ohřejeme ještě víc.
Takže jdu pozalívat kytky, 
zatáhnu žaluzie a už  mě nikdo do večera venku neuvidí.
Mějte se krásně a děkuju, 
že jste dnes opět přišli na čumendu.
🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞

pátek 26. června 2026

🌼Skleník + recept

Uncle bens
(Cuketová majda na topinky, pod maso ...)
Recept na přání Alenky.

1kg cukety
1kg cibule
1kg papriky
650g kečupu
(loni jsem se spletla a přidala ještě rajčata, 
vůbec to omáčce neuškodilo,
 jenom mi bylo divné, že ji mám víc než obvykle.)
🍅
Všechno nakrájet a uvařit. 
Vařím do poloměkka, protože naplněné sklenice ještě zavařuju.

Pak přidáme:

5 polévkových lžic Worcesteru
5 lžic Sojové omáčky
1 lžíce soli
1 lžíce cukru
1/4 litru oleje

🫑 🍅🫑🍅🫑🍅🫑🍅🫑🫑🍅🫑🍅🫑🍅🫑

Teď se mrkneme do skleníku.
Poučena z loňského roku, kdy jsem měla ve skleníku prales,
jsem se na netu podívala na rady zkušených zahradníku.
Když člověk vidí video, líp si to zapamatuje.
Nikdy jsem před tím nepěstovala papriky, 
tak jsem ani nevěděla, jak mají být vysoké.
Už nevím, co to bylo za odrůdu, ale každý říkal, že je mám hodně vysoké.
Naopak letos je mám nizoučké až moc.
Zjistila jsem, že je to v pořádku, tato odrůda je nízká.
Jsou prťavé a je na nich už teď spousta paprik.
Červené Papriky, co jsem měla i loni jsou vyšší.
Semínka jsem opět vybrala z balených, červených, dlouhých paprik,
co kupujeme v supermarketu.
Už mají také malinké plody a jeden i dokonce velký.
Na Okurkách salátovkách vyštípávám zálistky, 
kde je místo, jeden nechám, ale hned za první okurkou na zálistku zkrátím.
Rajčata máme ve skleníku jenom dvě, 
protože pěstované venku nám chutnají víc.
Za nimi je, na podzim zasetý kopr, už je u stropu.
Dám ho pryč a naseju nový.
Pohodový páteční den všem
a děkuju za návštěvu.
🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼