sobota 5. února 2022

Odkud se vzal ...

Holandský řízek je ryze český vynález.
 Odkud tedy vzal svůj název?

Holandský řízek patří ke klasikám, které by neměly chybět v menu žádné poctivé české jídelny. Kdo by si ale myslel, že tato smažená pochoutka k nám přišla ze země větrných mlýnů a tulipánů, velmi by se mýlil...


Holanďák je náš!

Řízek, kus skvělého masa v trojobalu, považuje mnoho Čechů stále za sváteční jídlo. Opravdu dobrý řízek není jen tak! Chce to znát pár kuchařských fíglů a koupit kvalitní maso, nejlépe telecí nebo třeba z vepřové panenky, a to rozhodně není nejlevnější záležitost. Řízky do české kuchyně patří stejně jako guláš nebo svíčková na smetaně. Existuje jich mnoho druhů a jeden z nich je opravdu ryze tuzemským vynálezem.

Řeč je o Holandském řízku. Ačkoliv není známo, kdo, kde a kdy přesně jej v českých zemích poprvé uvařil, má se za to, že v podobě, v jaké jej známe dnes, se v jídelníčku zdejších lidí usadil někdy po druhé světové válce. Holadnský řízek se připravuje tak, že se mleté vepřové maso, často bůček, smíchá se strouhaným tvrdým sýrem. K tomu se přidá vejce, někdy i petržel a ze směsi se pak tvarují malé bochánky, které se "oblékají" do standardního trojobalu a smaží jako každý jiný řízek.

Tak proč se jim tedy říká Holandské, když jsou vyloženě české? Původ toho názvu je třeba hledat v původu sýra, který se do "Holanďáků" dává. Je to nejčastěji gouda, případně eidam. Oba tyto sýry pocházejí právě z Holandska, konkrétně z měst Gouda a Edam, podle nichž také získaly svá jména.

Cesta řízku historií

Kde se vlastně vzalo smažené obalené maso? Některé legendy mluví o smažených kusech masa posypaných zlatem, které údajně už ve středověku připravovali arabští kupci s tím, že pokrm měl dokonce uzdravovat. Poněkud pevněji v kramflecích se jeví údaj, že se řízky podobné těm, které dnes známe a milujeme, začaly smažit někdy ve 12. století v Itálii, konkrétně v Miláně. Právě zde o mnoho století později tou dobou už zavedenou pochoutku objevil český šlechtic a rakouský maršál Josef Václav Radecký z Radče.

Roku 1848 Radecký představil jídlo, které si během pobytu v Itálii zamiloval, samotnému Františku Josefu I. Radeckého řízek však nebyl rozklepaný, smažil se i s kostí, a obalen byl ve směsi strouhanky a parmezánu. Císaři šťavnaté jídlo také ihned zachutnalo, a tak se řízek dostal do oblasti Rakouska. Tam přišel jeho obal o parmezánovou složku, protože tento sýr nebyl ve Vídni k dostání. Rovněž tam z receptu odstranili maso s kostí a začaly jej rozklepávat. To proto zřejmě lidé věří, že správný "Vídeňák" má být přes celý talíř, ačkoliv šéfkuchaři naopak radí dělat řízky o něco menší a tlustší.

A z Vídně už to pak byl jen skok do Čech. Tady ale něco jako řízky připravovala už Magdalena Dobromila Rettigová, která ve své nejslavnější kuchařce uváděla recept na obalované smažené karbanátky se slaninou a cibulkou, ale také návod na plněný telecí řízek, který se, bohužel, příliš neujal.

Zdroj: Internet

🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴🍴

10 komentářů:

  1. Libuško, ty mi hned po ránu děláš chutě.;-) Ještě jsem nesnídala a ty na mně s řízkem. Holandské řízky děláváme a máme je rádi. Už vím co vařit příští týden.
    Měj pohodovou sobotu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Růži, taky je máme rádi a míváme je často :-)

      Vymazat
  2. Poslední dobou máme stejné nápady na vaření.Mám nakoupený "materiál"na holanďáky.Já je namelu den předem,zaleju je horkým mlékem a po chvilkovém vystydnutí je dám do lednice.Druhý den je dochutím a zpracuji.Děti je milovaly,když jezdily na internát,protože jsou dobré i studené.
    Výborné jsou i zmražené a připravené později.Proto jich dělám vždycky jako pro pionýrský tábor.
    Přeji krásnou sobotu ☺ ☺ ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, taky dělám den předem, ale mléko neohřívám, ale vyzkouším. Udělám takovou šišku,jak sekanou a dám do folie. Druhý den to jde krásně krájet na plátky ostrým nožem. Dělám jich víc, obalené dám na mrazák a pak jsou jak by našel. Studené je mám ještě raději :-)

      Vymazat
  3. Taky mám ráda holanďáky, jsou dobrý. Dneska jsme byly s dcerou v Globusu, tak jsem si koupila prejt, tam ho mají moc dobrý, tak v týdnu určitě bude. Já do něj přidávám trošičku pohanky, cibulku a trochu nějakého koření a česneku a šup s ním do trouby a je výborný. Hlavně si ho můžu dát i večer třeba jenom na chleba s okurkou. U nás chvilkama poletuje sníh a je podmrakem. Měj se hezky. Věrka.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Věrko, mamka dělávala přejt z husí krve, prodávala se v plechovce a do toho dala pohanku. Já si dvakrát za zimu koupím u domácího řezníka jelítko, mám ho ráda i když už je studené. Pepan to nejí :-)

      Vymazat
  4. Tak jsem si vzpomněla, že jsme toho "holanďana" už dlouho neměli a přitom je to táák dobré. Určitě se u nás brzy na talíři objeví. Díky za tip 😜😉

    OdpovědětVymazat
  5. Díky za vysvětlení názvu. Dělávala jsem ho často dříve, když jsme museli u řezníka bůček vzít, pokud jsme chtěli i lepší maso. Díky za připomenutí. Dneska jsme měli normální krkovičkové řizky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruš, kolikrát ho dělávám i ze sekané jenom do toho nastrouhám sýr :-)

      Vymazat

Jste hodní,
že jste si udělali čas a napsali mi komentář :-)

Jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.