sobota 2. března 2024

🌺Svatým ...

... Matějem začíná předjaří.

Ten slavil svátek přesně před týdnem.

Jaro začíná jarní rovnodenností, ale dochované historické záznamy potvrzují, že ještě poměrně nedávno se v našich zemích začínal příchod jara oslavovat mnohem dřív, a to již na sv. Matěje 24. února, kdy se oslavoval odchod zimy. Lidové pranostiky o tomto svátku říkají:

Na svatého Matěje rampouchy, úrodný rok na mouchy.“

Svatej Matěj, hodnej svatej, kožichy dolů!“

Na svatého Matěje skřivan pije z koleje.“

Pomalu začíná předjaří, probouzející se příroda dává o sobě vědět. Přišla doba příprav na první polní práce a očekávání mláďátek. Svátek sv. Matěje naši předkové považovali za významný mezník končící zimy a předzvěst jara a ukazuje nato i řada pranostik vztahujících se k počasí a k úrodě na polích a zahradách:

"Na svatého Matěje léta naděje."

"Na svatého Matěje slunce pozře závěje a skřivan si vesele zapěje."

K matějskému svátku se vázal obyčej, jehož smyslem bylo magicky působit na úrodu ovoce a na sklonku zimy probouzet stromy. Podle pramenů z 19. a 20. století bylo matějské „volání na stromy“ hojně rozšířeno v Čechách, na západní a střední Moravě. Prostředky magického konání v čase před rozedněním, jako zvonění klíči, otloukání stromu proutkem nebo vařečkou a hlasité volání, v němž je vzýván ku pomoci světec Matěj, mělo vybudit plodnost stromů. Patřila k tomu také nahota nebo sporé oblečení aktérů, dětí bosých a jen v košilích.

Dnes je svatého Matěje nesu nahého na těle,

aby nám nadělil ovoce dosti do sytosti“

Ve Vážanech u Vyškova děti vylezly na strom, aby se jejich hlasy lépe rozléhaly, a prosily v písni sv. Matěje: „O te svaté Matějo máme k tobě nádějo, abes nám dal órodo hrošek, jablek, kadlátek, dorancií, vořechu, pavloviček, slev, plné plevník plev.“

Po zpěvu našly děti pod stromem dárek od sv. Matěje, který tam nepozorovaně matky položily. Rok od roku se ta prosba opakovala a skončila až v letech před druhou světovou válkou.

Na Chodsku nebo v dolním Pomoraví se tradovalo, že v tento den mají svatbu vrabci, shánějí se, vřískají u stodol a statků, jako by se loučili se zimními příbytky. . .

Zdroj: CESKEZVYKY.CZ

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

5 komentářů:

  1. Dnes je tvoje povídání plné pro mě nových informací. Ale letos už ani já na strom nepolezu. Můžu volat z okna z 5. poschodí, ale ovocné stromy zde kolem nejsou. Zato mnoho listnatých, které budou tvořit prospěšný kyslík a chránit před přílišným větrem.
    Přeji příjemný víkend :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Potěšila jsi mě tou hanáčtinou. Tak mluvila stařenka. Hezkou sobotu.

    OdpovědětVymazat
  3. No, vida ! Zase trochu ponaučení. Něco jsem znala, něco ne.
    Pěknou sobotu !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  4. Libuško, u nás je sv. Matěj dnem, kdy se otevírá Matějská pouť na Výstavišti. Původně se konala na Praze 6, kde je krásný kostelík zasvěcený sv. Matějovi. Nějaké další tradice se tu "moc nenosí".
    Je škoda, že se spousta tradic vytratila.
    Měj hezké dny. 🍀

    OdpovědětVymazat

Jste hodní,
že jste si udělali čas a napsali mi komentář :-)

Jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.