... Adventním půstu
V adventním čase všichni drželi přísný půst. Dobrovolné odříkání pokrmu bylo chápáno jako symbol kajícnosti a pokání. Věřící se měli postit spíše ve svých domovech, aby očistili nejen své tělo, ale především ducha. Půst byl důkazem, že věřící je schopen sebeovládání i projevu vnitřní síly. Adventní půst končil na Štědrý večer s východem první hvězdy. Ještě je však třeba doplnit, že nejstarší křesťanské prameny o půstu nehovoří.
✨
V době půstu se nesměly jíst pokrmy živočišného původu, nejen maso, ale i mléko, sýr a vejce. Místo sádla a másla se užívaly rostlinné oleje. Tento způsob půstu se udržoval dlouho. Na venkově se živočišné tuky o půstu nepožívaly takřka po celé 19. století. Mléko, maso a vejce se obecně začalo objevovat v kuchyni v postní době až po roce 1900. Ale například ryby a luštěniny se na jídelníčku začaly objevovat v průběhu 15 století. V tomto období byly typickými postními pokrmy i maso raků, žab, hlemýžďů a některých vodních ptáků.
🥛🥘🥗
Základem jídelníčku však byly především polévky. Jejich složení i příprava byly velice jednoduché, protože se vařily pouze z hub, kmínu, česneku, luštěnin a později také z brambor. Povolené bylo nakládané zelí, což bylo vítaným, a především zdravým zpestřením jinak velice fádního jídelníčku. Kysané zelí totiž obsahuje značné množství vitamínu C. Během půstu se většinou jídával chléb. Oblíbené a povolené byly také luštěniny, jako čočka, fazole, cizrna nebo hrách. Dále různé kaše - jahelná, kukuřičná, pohanková, prosná i krupicová nebo pečené brambory. Ty se u nás začaly objevovat až během 18. stol.
🫘🍲
Chudší lid se najedl i planých hrušek, nebo jiného prostého jídla, olejem maštěného. Bylo to dědictví z minulých dob, neboť v této době nezbývalo mnoho zásob a na novou úrodu si lidé museli počkat. Při přísném půstu se jedlo jen jednou denně, ale na Popeleční středu a Velký pátek se nesmělo jíst vůbec nic. Bylo zvykem, že hospodyně vynesly na půdu nádobí, ve kterém se vařilo maso a sádlem maštěné pokrmy a použily jiné, které nebylo omastkem nikdy dotčeno, často nové. Namísto kovových lžic a plechového nádobí se vzalo hliněné a lžíce a misky dřevěné.
🍎🍐🍎🍐🍎
Jak už to s podobnými zákazy, přísnými pravidly bývá, mnozí přísného půstu příliš nedbali. Z poznámek Karla staršího ze Žerotína se dočteme: roku 1597 nabádal vrchnost, aby „netrpěla během adventu nemírná pití a obžerství, neřádná posvícení a hody, tance i hry, hromování, přísahání, noční toulání a schůzky, přástky a střelby.“
Zdroj: ceskezvyky.cz
🥣🍕🥗🥣🍕🥗🥣🍕🥗🥣🥗🍕🥗🥣🍕🥗🥣🍕🥗🥣
Žádné komentáře:
Okomentovat
Jste hodní,
že jste si udělali čas a napsali mi komentář :-)
Jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.