... minulosti.
Vánoce jsou pro řadu z nás nejkrásnějšími svátky roku. Nedokážeme si je představit bez rodiny či nejbližších přátel, vánočního stromečku, tradiční štědrovečerní večeře a dárků. Jak se dnešní Vánoce liší od těch dávno minulých?
Co je ale v dnešní době jinak, co naši rodiče a prarodiče neznali? Určitě se už v říjnu nerozčilovali nad vánoční výzdobou v obchodech. Ta pravá vánoční atmosféra začínala opravdu až adventem. Také se nikdo nepředháněl s tím, kolik vánočních dárků má nakoupených už v říjnu (v tom ještě „lepším“ případě v na konci léta).
Drtivá většina dárků se vyráběla nebo dědila z jednoho člena rodiny na druhého. Nešlo tak ani o počet dárků, jako spíš o jejich podstatu. Dávali jsme jen takové dárky, které druhé opravdu potěšily. Obdarovaní tak věděli, že jsme pozorně poslouchali jejich prosby a přání a znali jejich osobnost.
Vánoční tabule byla jiná a zdravější
Dát si dneska ke štědrovečerní večeři kapra? Spíše výjimka. Protože funguje mediální masáž a pro řadu z nás je kapr synonymem prasátka žijícího v blátě, spíše než on se na vánoční tabuli objevují nasmažené řízky s bramborovým salátem plným majonézy.
O nějakém půstu během Štědrého dne snad ani nemůže být řeč. A i to měli naši předkové jinak. Během 23. prosince se obvykle na vesnicích zabíjel vepřík. U této příležitosti se nesešla jenom rodina, ale i nejbližší (i ti vzdálenější) přátelé a sousedé. Společně si tak pochutnávali na vepřových dobrotách a připravovali bříška na štědrovečerní půst.
Samotná štědrovečerní večeře se pak nesla v duchu luštěnin, medu, ořechů a ovoce. Ryba byla spíše výjimkou a podávala se hlavně v měšťanských domácnostech a na vesnicích jen v rybníkářských krajích. Navíc nešlo o kapra osmaženého na litrech oleje. Z kapra se připravovala rybí polévka a oblíbený byl také kapr tzv. na černo. Kromě rybí polévky se připravovala také tradiční bramboračka nebo polévka s kroupami. Zapomenout nesmíme ani na houbového kubu.
Slavnost už od časného rána
Bylo zvykem, že hospodyně štědrovečerní menu připravovala už od časného rána. Zbytek rodiny se věnoval hrám. Všichni drželi půst, protože toužili vidět ono zlaté prasátko. Jakmile byla večeře připravena, dětem se pro změnu věnovala žena a muž zdobil vánoční stromeček. Vše se ale muselo stihnout do chvíle, kdy na nebi vysvitla první hvězda.
Jakmile se tak stalo, hospodyně zapálila svíčku na slavnostně prostřené štědrovečerní tabuli, kterou v jednom rohu zdobil pecen chleba. Umístěn sem byl proto, aby celé rodině následující rok nic nechybělo. V druhém rohu byly peníze, které měly rodině zajistit blahobyt. Třetí roh okupovala slaměnka s plody, které rodina sklízela na poli, aby je i nadále čekala dobrá úroda. Do čtvrtého rohu se pokládala miska na zbytky jídla pro slepice a dobytek.
Celý stůl byl olemován řetězem, který symbolizoval soudržnost rodiny pro příští rok, ale také ochranu ovcí před vlky a statku před zloději. Některé tradice také zakazovaly prostírat pro lichý počet osob.
Vánoce jsou dnes svátky obžerství a drahých darů. Užijme si je letos trochu tradičněji a skromněji!
Pokud rodinu tvořili tři členové, musel být na stole připraven ještě jeden – čtvrtý talíř. To pro případného příchozího hosta a taky proto, že domácnosti prý obcházela smrt. Nahlédla ke každému oknem, a pokud uviděla prostřený lichý počet talířů, do dané domácnosti se vrátila pro jednoho z jejích členů. Když se slavnostně povečeřelo, zbytky z večeře se rozdělily mezi dobytek, který údajně na Štědrý den mluvil lidskou řečí. Část zbytků byla věnována studni pro čistou vodu, část stromům pro dobrou úrodu.
Tradice dnes zaostávají
Součástí pravých českých Vánoc bylo také nespočet tradic, na něž si dnes vzpomene jen málokdo. K jedné z nejoblíbenějších patřilo rozkrajování jablíčka. Najdeme-li v něm hvězdičku, v rodině se po celý rok udrží štěstí, pokud se v něm objeví kříž, znamená to úmrtí někoho v rodině.
Po vodě se pouštěly skořápky. Každý z členů rodiny si vzal jednu skořápku se svíčkou a ta, komu plavala nejdál, symbolizovala dalekou cestu. Dívky tradičně házely pantoflem. Jestliže špička obuvi směřovala ke dveřím, napovídalo to tomu, že se děvče do roka vdá. U té, jejíž špička zůstávala směrem dovnitř, hrozilo nebezpečí, že zůstane na ocet.
Dívky neměly klid ani v pokročilé noční hodině. O půlnoci běhaly přes brázdu a volaly: „Štěkej, štěkej pes, kde je milý dnes!“. Odkud se ozval štěkot psa, odtud měl přijít jejich milý.
Pokud byly dívky opravdu nedočkavé, mohly z jablka odkrojit jeho slupku, ze které vznikla dlouhá spirála. Spirálou následně třikrát zatočily nad hlavou a odhodily ji za sebe. Spirála se zkroutila a měla symbolizovat počáteční písmeno jména toho, kdo si dívku vezme. Ani na úrodu nebylo během Štědrého dne zapomenuto. Hospodář vyňal z jablka dvanáct jadérek a vhodil je do vody. Kolik z nich vyplavalo na hladinu, tolik suchých měsíců se v příštím roce dalo očekávat.
Zdroj: Internet
✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨
Pěkné počteníčko. Když si vybavím Vánoce z dětství či mládí, tak určitě byly takové klidnější. Alespoň pro mne.
OdpovědětVymazatHezký den !
Hanka
Dobrý adventní den,Libuško.Moje maminka mi ještě vyprávěla o dalším zvyku.Když šlo děvče na půlnoční,připravilo si předem s sebou kapesník,do jehož tří rohů napsalo iniciály třech chlapců a čtvrtý roh zůstal prázdný. O půlnoci si děvče chytilo v kapse kabátu jeden roh kapesníku a po mši se na kapesník podívalo. Ty iniciály,které drželo a přečetlo si,označovaly jméno a příjmení chlapce,který je jí souzený.Prázdný roh znamenal,že se děvče nevdá.
OdpovědětVymazatMoje maminka si vytáhla iniciály našeho tatínka,kterého si potom vzala.Bohužel jim to vydrželo jen 22 roků, kdy tatínek ve 47letech zemřel.Krásné dny všem přeje Věra
z Litoměřicka
Já myslím, že lidé už zapomněli, jaký je pravý účel vánoc, ale jsem ráda, že se k vánočním zvykům přidal smažený kapr, neb je to velká dobrota i rybí polévka. Hezký večer. Jaruna
OdpovědětVymazatLibuško krásné předvánoční vyprávění ! Snažím se dodržovat vše na Vánoce tak, jak jsem to zažívala jako malá holka u své milované babičky. K obědu čočková polévka a kuba, k večeři kapr. Pouštíme lodičky, krájíme jablíčka, před večeří tradiční procházka do lesa ke krmelci s krmením pro zvířátka...Cukroví a váočky peču, máme rádi domácí. Dárků jsme si nikdy nedávali hodně, a letos jsme se domluvili na jednom dárku pro každého. Myslím, že se každému ulevilo... Hlavně, že budeme celá rodina spolu ! Měj se hezky, Lenka
OdpovědětVymazatNo jo, v dnešní době jsou Vánoce holt jiné. Jak si to kdo udělá, tak to má, řekla bych. Pamatuju si spoustu chystání, zařizování, uklízení, pečení milionu druhů cukroví a také stres. A ještě teda stromeček, ten prostě musel být. Napečeno nemám, ale máme doma výzdobu a věnec na stole. To mě se zase líbí všechny ty světýlka a ozdoby. A ryby já nerada a s klidným svědomím si dám ten řízek, který mi chutná. U nás se vždycky muselo aspoň kousek ochutnat, ještěže teď už nemusím.
OdpovědětVymazat