
pondělí 31. března 2025
🌺Pro lepší náladu

neděle 30. března 2025
💖Z Kožuškova

sobota 29. března 2025
🪨Co je ...
... Kámen úrazu a další úsloví s kamenem.
Jde o slovní spojení, které používáme, když chceme něco označit jako příčinu neúspěchu, zdroj obtíží a nesnází. Slovní spojení se vyskytuje již v Bibli, jak uvádí Slovník biblické kultury s odkazem na starozákonní knihy Izajášovy. Spojení je použito jako metafora, kterou se sám označuje Bůh coby překážka na cestě nebo léčka, do které můžeme padnout. Bible Kralická pak využívá spojení „kámen urážky“, ačkoliv význam zůstává stejný.
Také jazykovědec Michal Novotný, autor několika naučných knih o původu slov, vidí historii spojení jasně. „Toto spojení se vyskytuje v Bibli, přesněji v Novém zákoně, ještě přesněji v Prvním listě apoštola Petra. Mluví se zde obrazně o kamenech jako o symbolech víry a nevíry.“ Věříme-li, je pro nás Kristus rohovým kamenem v chrámu, tedy kamenem, který spojuje dvě stěny, a tím upevňuje stavbu. Pokud nevěříme, Mesiáš je pro nás jako balvan, o který zakopáváme, "kamenem, na který se naráží, přes který se klopýtá", tedy kamenem úrazu, zdrojem obtíží a nesnází.
Také je velmi zajímavý samotný výraz kámen a je pozoruhodný tím, že figuruje ve spoustě úsloví a slovních spojení. Např. o tvrdém chlebu říkáme, že je jako kámen. Když do nás někdo kamenem, my do něj chlebem, a tím dokážeme, že nejsme jako oni. Kámen mudrců eventuálně moudrosti byl cílem alchymistů a dnes to spojení užíváme jako synonymum pro základ všeho. Když po někom hodíme kamenem, znamená to, že jsme ho odsoudili a zavrhli. Když někomu odvalíme kámen z cesty, odstranili jsme mu překážku a nemusí jít zrovna o konkrétní kámen. Ten, kdo má kamennou tvář, tvář z kamene, vypadá lhostejně, nezúčastněně a tvrdě. Můžeme však být jako z kamene, a to znamená, že jsme necitelní a nelítostní.
O člověku opravdu politováníhodném řekneme, že by se nad ním ustrnul i kámen. Když si kámen uvážeme na krk, vzali jsme na sebe nějakou velkou starost. Když nám kámen spadne ze srdce, uleví se nám, když zmizíme jako by kámen do vody hodil, zmizeli jsme beze stopy, přestože ve skutečnosti jsme možná, jen co by kamenem dohodil, tedy velmi blízko. A ještě pořád jsme nevyčerpali všechny kameny v našich úslovích. Když někde někdo nechá kámen na kameni, všechno zničil a když padne kosa na kámen, někdo nečekaně narazil na stejně silného nebo dokonce ještě lepšího protivníka. Nesmíme zapomenout ani na prubířský kámen, což je jednak skutečný kámen, odrůda křemene užívaná ke zkoušení drahých kovů, ale také obrazně měřítko znalostí, vědomostí a schopností.
Zdroj: Internet
🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨

pátek 28. března 2025
🌺Ve ...
Okousané a oslintané mini Narcisy svědčí o tom,


čtvrtek 27. března 2025
🐜V mraveništi ...
... žila mravenčí dělnice, která nebyla nijak výjimečná, ale měla jednu neobvyklou vlastnost – soucit s ostatními. Vždy pomáhala unaveným mravencům, zvedala ty, co upadli, a opravovala poničené tunely. Ostatní si na její pomoc zvykli a brali ji jako samozřejmost. Mravenec pracoval dnem i nocí, pomáhal ostatním, i když byl sám unavený, a neustále si opakoval, že to brzy bude lepší.
Jednoho dne se však mravenec zhroutil pod tíhou veškeré práce a starostí. Ostatní mravenci si jeho nepřítomnosti zpočátku nevšimli, ale brzy jim začala chybět jeho pomoc. Teprve tehdy si uvědomili, jak moc pro ně znamenal. Marně ho hledali, až jim starý mravenec řekl, že odešel, protože jeho práci nikdo neocenil. Mravenci si uvědomili svou chybu – nikdy se mravence nezeptali, jak se cítí, a brali jeho pomoc jako samozřejmost.
**Ponaučení:**
V každém kolektivu jsou lidé, kteří se obětují pro druhé, pomáhají a usnadňují jim život. Často se však stává, že si jejich práce nevšímáme, dokud neodejdou. Proto bychom si měli všímat lidí kolem sebe a ptát se jich, jak se mají a zda nepotřebují pomoc. Nikdy nevíme, kdy naše slova mohou něco změnit.
Zdroj: Internet
🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜

středa 26. března 2025
🌼☔Kolik ...



úterý 25. března 2025
🍴🥄Okénko do kuchyně 520.
