sobota 31. května 2025

🐝Včelky

 ... skrývají překvapivá tajemství 

🐝 „Až vymřou včely, 

lidstvo je přežije o čtyři roky,“ 

 napsal Albert Einstein.🐝

Když úl přijde o svou královnu – jedinou, která je schopná zajistit kolonii život a udržovat pořádek v dokonale organizované společnosti – zdá se, že je vše ztraceno. Život v úlu se zpomalí. Bez nových vajíček budoucnost mizí a během několika týdnů hrozí kolonii vyhynutí.

Včely však nepropadají panice. Ani nečekají na záchranu zvnějšku.

S mimořádnou ukázkou kolektivní inteligence a hlubokého instinktu zahajují velkolepý nouzový postup, který je v říši hmyzu téměř nepředstavitelný.

 Transformace začíná jednoduchou, ale zásadní volbou.

Včely dělnice vybírají některé běžné larvy – právě ty, které by se za normálních okolností staly obyčejnými dělnicemi. Nejsou ničím zvláštní, nenarodily se jinak. Ale nyní se jejich osud zcela změní.

Jsou vybrány k tomu, aby dostávaly speciální stravu: královské želé. Tato vzácná látka, produkovaná výživnými včelami, je bohatá na bílkoviny, vitamíny a bioaktivní sloučeniny. Je to královská potrava v tom nejčistším smyslu slova.

Larva, krmená výhradně touto látkou, opustí obvyklou cestu vývoje. Během několika dní se její tělo vyvine odlišně: orgány se aktivují, tělo se stává větším a silnějším. Očekávaná délka života se zvýší téměř dvacetkrát.

Tato larva nezůstane dělnicí. Stane se vládkyní. Nebude následovat rutinu – přinese život.

 Královna není vybrána na základě genů. Je vytvořena.

Co je na tomto procesu skutečně fascinující, je fakt, že dělnice a královna sdílejí stejný genetický kód. DNA neurčuje jejich osud. O všem rozhoduje výživa, péče a rozhodnutí úlu.

Je to, jako by v lidské společnosti bylo možné vzít obyčejné dítě a díky správné výživě, prostředí a podpoře z něj vychovat výjimečného vůdce. Bez genetických úprav, bez zázraků. Jen s pomocí péče a perspektivy.

 🐝Vůdce se rodí z krize🐝 

Tato metamorfóza nejen zachrání larvu, ale zachrání celou kolonii. Jakmile je nová královna připravena, převezme vedení úlu, začne klást vajíčka, obnoví řád a nastartuje nový kolektivní životní cyklus. Kolonie, jež byla na pokraji zániku, se znovu rodí – silnější, organizovanější a vyváženější.

🐝 Tichá, ale hluboká lekce 🐝

Včely nám beze slov ukazují, že ve chvílích velké krize nepotřebujeme zoufalství – potřebujeme jasno, klid, správnou volbu, péči a vedení.

V jejich světě se královna nerodí. Je vytvořena. Je dobře živená a podporovaná.

Možná, stejně jako v úlu, i v životě nezáleží na tom, kdo jsme na začátku, ale na tom, co dostaneme, jak je o nás postaráno a jaká rozhodnutí udělají ostatní v těžkých chvílích.

Protože někdy se nejsilnější vůdce rodí v těch nejtěžších chvílích – ne z pohodlí, ale z krize, vize a transformace.

Zdroj: Internet

🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝

pátek 30. května 2025

💦🌞Ve ...

... středu večer slušně popršelo z oblohy visely provazy deště.
To už by stačilo, posílám déšť zase tam, kde ho potřebují víc.
I Kopretina řimbaba už je spokojená.
Ještě před deštěm jsem stačila poséct zahradu.
Jo, Pepan sekl taky, ale jenom kolem bazénu 
a takové ty rovinky, kde nejsou žádné překážky.
Prostě chlap ...
I veselé kameny mají radost, 
že se zbavily vysoké trávy okolo.
Dohled nad námi měli ogaři kočíčí.
Když jsem uklízela v pergole skřínku s nádobím, 
Cvalíček se rozhodl, že mi "pomůže".
Pepan tam zase nastěhoval věci k bazénu ...
Všechno jsem umyla, můžeme grilovat a opékat.
Osušky k bazénu jsem taky vyprala, krásně uschly.
Bětuška taky dohlížela, bez ní by to nešlo.
S Jonáškem jsme si po práci pěkně odpočinuli na gauči
 a trošku si zdřímli. Vidíte, že umíme i odpočívat.
Cvalíček nám s tím pomáhal.
Mrkneme ještě, co kvete na zahrádce.
Objevují se první květy voňavého Kosatce trávovitého,
který voní po Špendlíkách, žlutých švestkách.
Černooká Zuzana se do toho taky pustila,
 prý už není na co čekat.
Španělských hřebíčku rozkvétá čím dál víc barev.
Dvouzubec
Príma páteční den
a všem moc děkuju, že jste došli až na konec článku.
🌞💦🌞💦🌞💦🌞💦🌞💦🌞💦🌞💦💦🌞💦🌞

čtvrtek 29. května 2025

🌻Jak pampelišky ...

 ... ovládly svět.

... ovládly městské džungle 

díky dokonalé adaptaci.

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. 

Díra v asfaltu o rozměrech deset krát deset centimetrů. Kolem rozpálené město, všude spousta znečišťujících látek, chemikálií a navíc všudypřítomné dupající nohy. A přesto na tomto kousíčku neúrodné půdy roste zářivě žlutá pampeliška. 

Pampelišky našly útočiště ve městech, kde se jim daří lépe, než botanici předpokládali. A podobně úspěšné jsou tyto byliny i v jiných metropolích celého světa. Pampelišky si našly způsoby, jak odolávat tlaku jinak nepřátelského prostředí, díky čemuž hojně rostou i v nepřízni měst a pomáhají tam tak přežít i dalším divokým druhům.

 Pampelišky se umí bránit i vedru a nejen bránit, ale dokonce to využít. „Zjistili jsme, že pampelišky se vyvinuly tak, aby využívaly městské horko ve svůj prospěch: městské pampelišky rostou při vyšších teplotách lépe a rychleji než jejich venkovské příbuzné, protože efektivněji využívají fotosyntézu,“ popsali vědci.

Nejenže se městské pampelišky lépe vyrovnávají s letními vedry, ale mohou se také vyhnout problémům, které mají jiné rostliny s oteplujícími se zimami způsobenými změnou klimatu.

Rostliny jsou naprogramovány tak, aby reagovaly na změny teplot – když chladné období vystřídá mírnější počasí, je to pro rostliny signál, aby začaly kvést. Načasování je klíčové, protože kvetení musí korespondovat s příchodem opylovačů. Mírnější zimy ve městech mohou tento signál oslabit a způsobit, že rostliny jej propásnou. Městské pampelišky ale mají proces dokonale vyladěný a mohou díky tomu začít kvést i po velmi krátké a mírné zimě.

Zima přináší také mráz. Sůl, kterou se kvůli bezpečnosti provozu stříkají silnice, může stresovat rostliny na okrajích silnic, ale některé druhy pampelišek se staly experty na vysoké koncentrace soli. Přesné mechanismy zatím sice věda nezná, ale zřejmě tyto pampelišky dokáží toxické soli a kovy, které jsou typické pro znečištění silnic, ukládat do svých listů, aniž by jim to nějak zásadně vadilo.

Městské pampelišky mají dokonce řešení pro nohy a sekačky na trávu, které je pošlapávají a drtí: rostou nízko nad zemí, takže sekačky projíždějí těsně nad nimi a lidské nohy nemohou po šlápnutí oddělit květy od rostlin.

A to je jen malá ukázka ideální adaptace, kterou si pampelišky do měst přinesly. Rostou i v půdách chudých na živiny, nepotřebují hlubokou hlínu a jsou schopné velmi účinné regenerace, takže i malý kousek kořene dokáže znovu vyrůst.

Města na rozdíl od volnější přírody nenabízejí takovou stabilitu. Rostliny může znovu přelít nová vrstva asfaltu, jejich přirozené stanoviště může pohřbít nová výstavba nebo mnoho dalších malých armageddonů. Rostliny se tak musí v tomto prostředí umět rychle šířit a také zachytit v nejrůznějších zákoutích a trhlinách, které vznikají stejně rychle.

Pampelišky jsou v tom velmistry. Jejich větrem roznášená semena jsou skvělým nástrojem pro migraci. Každá rostlina může vyprodukovat stovky semen několikrát do roka. Průměrně sice semena doletí jen na vzdálenost několika metrů, ale za vhodných podmínek mohou překonávat i stovky – stoupavé vzdušné proudy spojené s teplým vzduchem ve městech tomu mohou nahrávat.

Dlouhé kořeny takzvaného kůlového typu zase pronikají hluboko do půdy i malými škvírami, dokáží prorazit a rozrušovat zpevněné povrchy a navíc ukládají zásoby vody a živin, což rostlině umožňuje přežít i dlouhá sucha.

Pampeliška ale není sobecký organismus, pomáhá i ostatním. „Jakmile se pampelišky jednou uchytí, umožňují příchod dalších rostlin tím, že brzy na jaře poskytují hmyzu potravu. 

Pampelišky podporují více než dvě stě druhů hmyzu. Jsou to nezbytní opylovači, kteří umožňují růst dalším druhům rostlin, jako je jetel, sléz, hořčice a mák,“ dodává expert na rozmnožování rostlin.

Protože pampelišky mohou růst téměř všude, kde je kousek půdy, poskytují tak městským opylovačům nezbytné občerstvovací zastávky na jejich cestě mezi zahradami a parky. „Pampeliška nejenže vládne ulicím, ale také chrání a podporuje jejich obyvatele. Pampelišku tak můžeme právem nazývat králem městské džungle,“ konstatuje vědec.

Pampeliškám prospívá utrpení

Pampelišky patří navíc prokazatelně mezi organismy, kterým prospívají traumata. 

Ukázalo se, že jedinci rostoucí ve stísněném prostředí vyprodukovali zdatnější potomky, kteří v dospělosti dosáhli v průměru o čtyři centimetry větší výšky. Vyvinuly se jim delší listy, které fungují jako prevence proti stínění, a v kořeni měli o třicet procent více živin. Právě počáteční fáze růstu je důležitá: když má rostlina možnost v této době rychleji růst, znamená to pro ni výhodu.

Pampelišky zřejmě vznikly přibližně před padesáti miliony let, pravděpodobně v Jižní Americe. A nedávno přibyl i velmi hmatatelný důkaz: amatérský sběratel fosilií objevil zkamenělinu rostliny, která sice vzhledem nebyla podobná žádné současné květině, ale podle vědců šlo o předchůdce pampelišek.

Jak se ale tyto rostliny rozšířily na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy, věda dodnes neví. 

Že jsou pampelišky evolučně úspěšné, dokazuje i jejich současné rozšíření. Celkem na Zemi roste asi 2800 druhů pampelišek – jen v Česku jich je asi tři sta druhů. Rostlina, které většinou říkáme pampeliška nebo smetanka lékařská, tak vlastně představuje skupinu mnoha druhů, jež jsou ale pro většinu lidí skoro nerozeznatelné.

Čerpáno z internetu.

🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

středa 28. května 2025

🌞V poslední době ...

... bylo počasí aprílové.
Jednu chvíli byla obloha krásně modrá ...
Pomalu se začaly objevovat mráčky ...
... za chvíli z nich byly mraky, které zakrývaly sluníčko.
Pak se zatáhlo, mraky ztmavly, popršelo 
a to se opakovalo i 3x za den.
Víkend byl celkem slušný i sluníčka bylo dost.
V sobotu jsem vyplela růže a saláty kolem nich,
slíbila jsem to přece Bětušce.
Nakládačky okurky jsem už taky vysadila ven.
První letošní růžička se červená.
Hostám vlhké počasí vyhovuje, 
letos jsem je zavčas obsypala granulemi proti slimákům, 
aby mi je neožrali, jako loni.
Včera bylo bez deště se sluníčkem, prostě paráda.
Vyplela jsem skleník ...
Už brzy budeme mít na oběd vlastní květák, 
ještě ho chvíli nechám, ať roste, zatím ten největší má 12cm 
a kedlubny už jíme.
Kopr vyrostl až ke stropu,
byl to dobrý nápad nasít ho na podzim ...
Krásný středeční den všem
a děkuju, že jste se přišli mrknout ke mně na blog.
🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞

úterý 27. května 2025

🍴🍵Okénko do kuchyně 529.

Dnes si uvaříme čočkovou polívku ...
Zase jednou si uděláme Palačinky ...
... s jahodovou či ostružinovou marmeládou.
Mám je ráda i studené, tak jsem si dala odpoledne s kávou.
I když už jsou Velikonoce dávno pryč, 
upekla jsem o víkendu Mazance. 
Povedly se mi víc, když o nic nejde.
Děkuju všem návštěvám 
a přeju pohodový úterní den
🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴🍵🍴

pondělí 26. května 2025

🌸Pro lepší náladu


🌸
🌸
🌸
🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸