... ovládly svět.
... ovládly městské džungle
díky dokonalé adaptaci.
Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život.
Díra v asfaltu o rozměrech deset krát deset centimetrů. Kolem rozpálené město, všude spousta znečišťujících látek, chemikálií a navíc všudypřítomné dupající nohy. A přesto na tomto kousíčku neúrodné půdy roste zářivě žlutá pampeliška.
Pampelišky našly útočiště ve městech, kde se jim daří lépe, než botanici předpokládali. A podobně úspěšné jsou tyto byliny i v jiných metropolích celého světa. Pampelišky si našly způsoby, jak odolávat tlaku jinak nepřátelského prostředí, díky čemuž hojně rostou i v nepřízni měst a pomáhají tam tak přežít i dalším divokým druhům.
Pampelišky se umí bránit i vedru a nejen bránit, ale dokonce to využít. „Zjistili jsme, že pampelišky se vyvinuly tak, aby využívaly městské horko ve svůj prospěch: městské pampelišky rostou při vyšších teplotách lépe a rychleji než jejich venkovské příbuzné, protože efektivněji využívají fotosyntézu,“ popsali vědci.
Nejenže se městské pampelišky lépe vyrovnávají s letními vedry, ale mohou se také vyhnout problémům, které mají jiné rostliny s oteplujícími se zimami způsobenými změnou klimatu.
Rostliny jsou naprogramovány tak, aby reagovaly na změny teplot – když chladné období vystřídá mírnější počasí, je to pro rostliny signál, aby začaly kvést. Načasování je klíčové, protože kvetení musí korespondovat s příchodem opylovačů. Mírnější zimy ve městech mohou tento signál oslabit a způsobit, že rostliny jej propásnou. Městské pampelišky ale mají proces dokonale vyladěný a mohou díky tomu začít kvést i po velmi krátké a mírné zimě.
Zima
přináší také mráz. Sůl, kterou se kvůli bezpečnosti provozu
stříkají silnice, může stresovat rostliny na okrajích silnic,
ale některé druhy pampelišek se staly experty na vysoké
koncentrace soli. Přesné mechanismy zatím sice věda nezná, ale
zřejmě tyto pampelišky dokáží toxické soli a kovy, které jsou
typické pro znečištění silnic, ukládat do svých listů, aniž
by jim to nějak zásadně vadilo.
Městské pampelišky mají dokonce řešení pro nohy a sekačky na trávu, které je pošlapávají a drtí: rostou nízko nad zemí, takže sekačky projíždějí těsně nad nimi a lidské nohy nemohou po šlápnutí oddělit květy od rostlin.
A to je jen malá ukázka ideální adaptace, kterou si pampelišky do měst přinesly. Rostou i v půdách chudých na živiny, nepotřebují hlubokou hlínu a jsou schopné velmi účinné regenerace, takže i malý kousek kořene dokáže znovu vyrůst.
Města na rozdíl od volnější přírody nenabízejí takovou stabilitu. Rostliny může znovu přelít nová vrstva asfaltu, jejich přirozené stanoviště může pohřbít nová výstavba nebo mnoho dalších malých armageddonů. Rostliny se tak musí v tomto prostředí umět rychle šířit a také zachytit v nejrůznějších zákoutích a trhlinách, které vznikají stejně rychle.

Pampelišky jsou v tom velmistry. Jejich větrem roznášená semena jsou skvělým nástrojem pro migraci. Každá rostlina může vyprodukovat stovky semen několikrát do roka. Průměrně sice semena doletí jen na vzdálenost několika metrů, ale za vhodných podmínek mohou překonávat i stovky – stoupavé vzdušné proudy spojené s teplým vzduchem ve městech tomu mohou nahrávat.
Dlouhé kořeny takzvaného kůlového typu zase pronikají hluboko do půdy i malými škvírami, dokáží prorazit a rozrušovat zpevněné povrchy a navíc ukládají zásoby vody a živin, což rostlině umožňuje přežít i dlouhá sucha.
Pampelišky podporují více než dvě stě druhů hmyzu. Jsou to nezbytní opylovači, kteří umožňují růst dalším druhům rostlin, jako je jetel, sléz, hořčice a mák,“ dodává expert na rozmnožování rostlin.
Protože pampelišky mohou růst téměř všude, kde je kousek půdy, poskytují tak městským opylovačům nezbytné občerstvovací zastávky na jejich cestě mezi zahradami a parky. „Pampeliška nejenže vládne ulicím, ale také chrání a podporuje jejich obyvatele. Pampelišku tak můžeme právem nazývat králem městské džungle,“ konstatuje vědec.
Pampeliškám prospívá utrpení
Pampelišky patří navíc prokazatelně mezi organismy, kterým prospívají traumata.
Ukázalo se, že jedinci rostoucí ve stísněném prostředí vyprodukovali zdatnější potomky, kteří v dospělosti dosáhli v průměru o čtyři centimetry větší výšky. Vyvinuly se jim delší listy, které fungují jako prevence proti stínění, a v kořeni měli o třicet procent více živin. Právě počáteční fáze růstu je důležitá: když má rostlina možnost v této době rychleji růst, znamená to pro ni výhodu.
Pampelišky zřejmě vznikly přibližně před padesáti miliony let, pravděpodobně v Jižní Americe. A nedávno přibyl i velmi hmatatelný důkaz: amatérský sběratel fosilií objevil zkamenělinu rostliny, která sice vzhledem nebyla podobná žádné současné květině, ale podle vědců šlo o předchůdce pampelišek.
Jak se ale tyto rostliny rozšířily na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy, věda dodnes neví.
Že jsou pampelišky evolučně úspěšné, dokazuje i jejich současné rozšíření. Celkem na Zemi roste asi 2800 druhů pampelišek – jen v Česku jich je asi tři sta druhů. Rostlina, které většinou říkáme pampeliška nebo smetanka lékařská, tak vlastně představuje skupinu mnoha druhů, jež jsou ale pro většinu lidí skoro nerozeznatelné.
Čerpáno z internetu.
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
Libuško,moc ráda jsem si příspěvek o pampelišce přečetla.Úžasné
OdpovědětVymazatHezký den
Je to držák. Uchytí se a prospívá všude, kde je to jen trochu možné. Je jako lidé - taky se rozšířili i tam, kde je to pro ně možné, ale kde i škodí. Děkuji za článek, hodně ukazující sílu přírody :-))
OdpovědětVymazatNo vida, co jsem se o pampeliškách dozvěděla. Někdy na ně má člověk vztek, ale jsou to prostě sluníčka. Jen by toho jejich chmíří nemělo být tolik :-).
OdpovědětVymazatKlidný den, Libuško ! U nás mokrý.
Jak je vidět, pampeliška přežije všechno. Hezký čtvrtek. Jaruna
OdpovědětVymazatPampeliška je nezmar. Dokazuje, že příroda se jen tak snadno nevzdá a my proti ní stále zbytečně bojujeme. Mám na zahradě malý kout, kde je nechávám žít spolu s dalším plevelem, každoročně tam vidím ještěrky a loni i slepýše ... hezký den do Kožuškova Alena
OdpovědětVymazatDěkuju za komentáře, mám z nich radost🌞
OdpovědětVymazat