Vánoce jsou nejdůležitější svátky roku, kdy si užíváme rodinnou pohodu. Je to jeden z mála svátků, kdy lpíme na řadě tradic a zvyků. Vánoce jsou jakousi trojkoalicí církevních oslav narození Ježíše Krista, starých tradic, rituálů a pověr, které kopírují pohanské zvyklosti zimního slunovratu a současného, spíše komerčního stylu vánočních svátků. Připomeňme si aspoň stručně historii a proměny Vánoc.
Vánoce připadají na období zimního slunovratu. V pohanských dobách znamenal zrození nového Slunce, vítězství života nad smrtí a světla nad tmou. Do zimního slunovratu se datuje narození mnohých pohanských božstev do toho období zařadila církev i narození
Ježíše Krista.
Jak vznikly Vánoce
Teprve ve 4. století se rozšířila myšlenka, že by se mělo oslavit zvláštním svátkem Ježíšovo narození. Protože se neznal přesný den ani rok Ježíšova narození, mohli si křesťané nejvhodnější datum sami vybrat. Západní církev zvolila 25. prosinec, což bylo datum starého pohanského svátku Narození věčného slunce. Východní církev 6.ledna, což bylo datum svátku Narození Božského eonu. Církev tak spojila narozeni Spasitele s pohanskými oslavami zimního slunovratu.
Středověké Vánoce
Vánoce měly po celý středověk do nástupu baroka úplně jiný charakter, než jak je známe dnes. Slavily se jako všechny ostatní svátky veselými průvody masek, zábavou, zpěvem a tancem. Středověké české vánoce byly ve znamení koledování, ale i dobrého jídla a pití, především alkoholu.
Barokní vánoce
Od druhé poloviny 17.století se u nás začaly Vánoce slavit jinak v duchu barokní zbožnosti, která kladla důraz na rodinné hodnoty, ale hlavně na církevní normy -střídmost, modlitby a dobročinnost. Štědrý den začínal ráno poslední adventní mší(roráty). Přes den se držel půst lidé buď vůbec nic nejedli, nebo si dali postní jídlo(muzika, kuba, polévka. Ve vyzdobené jizbě společně zasedli ke stolu, bavili se litím olova a věštěním po štědrovečerní večeři se všichni vydali na půlnoční mši, kterou začínaly oslavy narození Páně. Duchovní charakter vánoc se objevil nejdříve v městském prostředí, kde mohla církev snadněji uplatnit svůj dohled. Na venkově se prosazoval pomaleji, tam se tradiční vánoční zvyky udržely mnohem déle. Romantická až sentimentální tvář Vánoc se ustálila až během 19.století a hodně k tomu přispěla i tehdejší novinka ozdobený vánoční stromek.
Čerpáno z Internetu.
🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄🌟🎄
Moc pěkné ☺
OdpovědětVymazatEva H.
Libuško,to je moc hezké čtení
OdpovědětVymazatMěj hezký předvánoční čas
Zase jsem poznala něco nového, děkuji za to. Přeji příjemný den :-)
OdpovědětVymazatKde se vzaly, tu se vzaly.... ráda jsem si to přečetla.
OdpovědětVymazatMěj pohodový den !
Hanka
Libuško, děkuji za pěkně sepsaný článek. Člověk si pak víc uvědomí, co a nač vánoce jsou. Přeji i Tobě příjemně strávený adventní čas. 🎄
OdpovědětVymazatAhoj Libuško,moc hezké a zajímavé čtení.Preji krásný večer Iveta
OdpovědětVymazatMilá Libuško přeji krásné vánoce a zdravíčko vám i vaší celé rodine v roce2024.Alena z Jablonce
OdpovědětVymazatVšem Vám moc děkuju za komentáře🥰
OdpovědětVymazat