čtvrtek 21. prosince 2023

✨🎄✨Na Štědrý den + Vánoční přání

Na Štědrý den

Tradice a zvyky se dodržovaly od brzkého rána. Panímámy a hospodyňky časně zrána začaly vařit a péct. Musely stačit připravit všechny chody k večeři. Tradičních chodů bylo totiž devět. To se dnes už dodržuje jen málokdy.

Hned ráno, jakmile naši předkové vstali se opláchli ve studni čistou vodou, aby měli pevné zdraví. Od rána se také lidé postili. Tento zvyk je původně pohanský, z dob, kdy se slavil zimní slunovrat, jehož symbolem je slunce nebo také zlaté prasátko.

Na Štědrý večer

Ke štědrovečerní večeři se prostíralo pro sudý počet osob. Pokud vás není sudý počet, prostřete o jeden talíř více. Také má být stejný počet židlí. Je-li počet talířů a židlí lichý, vrátí se během následujícího roku smrtka pro jednoho strávníka. Šupina nebo mince pod talířem, zase zajistí v dalším roce štěstí a bohatství.

Štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře začínala modlitbou a usednutím ke stolu. Správně nemá od stolu vstávat ani hospodyně, všechny chody mají být již na stole. A chodů bylo opravdu hodně – devět a každý člen rodiny měl alespoň každý z nich ochutnat.

Jednotlivé chody byly různé podle krajů a tradic: kousek chleba nebo pečiva, oplatka s medem, hrachová polévka, luštěninová nebo obilná kaše, houbový kuba, čerstvé, pečené nebo sušené ovoce ořechy vánočka, cukroví. Zbytky od večeře se dávaly na přilepšenou domácím zvířatům a tam kde nebyla se zbytky zakopaly na pozemku, aby v příštím roce byla bohatá úroda.

Kapr s bramborovým salátem

Pokud hledáte kapra s bramborovým salátem, pak vězte, že kapr ani bramborový salát nejsou tradičními pokrmy dlouho. Běžným štědrovečerním jídlem se kapr stal ve 2. polovině 19. století, kdy se stal cenově dostupným.

Připravoval se kapr na černo a podával se se šiškami nebo s knedlíky. Z rakouské kuchyně doputoval kapr smažený, kterého recept naleznete v Domácí kuchařce Magdalény Dobromily Retigové.

Bramborový salát se objevil až během 2. světové války a jeho původ můžeme snad hledat v kuchyni ruské.

Štědrovečerní zvyky

V každé rodině se dědí po generace různé štědrovečerní zvyky a obyčeje. Některé upadají v zapomnění, jiné se dodržují či obnovují. Házení střevíce, krájení jablka, lití olova, třesení bezem či plotem, bouchání na kurník a pouštění lodiček

Mezi štědrovečerní zvyky patří také zpívání koled či půlnoční mše.

A co nedělat na Štědrý den

Nejen zvyky a obyčeje, které se mají dělat, ale také věci a činnosti, které se dělat nemají se pojí ke Štědrému dni.

Víte, co se na Štědrý den nemá dělat?

Nesmí se z domu nic vynášek a ani půjčovat, ale také se do něj nic půjčeného nesmí donést. Celý den se nesmí pracovat, jako symbol boží úcty. Vaření je dovoleno. Nemají se psát dopisy. Nesmí se chodit do hospody, hrát karty nebo hazardní hry. Je zakázáno nadávat, klít a brát Boží jméno nadarmo.

Nedodržení těchto zákazů může mít za následek odchod štěstí z domova, příchod zla či smůly, přivolání krupobití či bouří, neúrody, choroby dobytka a další neštěstí.

Zdroj: Internet

🎄✨🎄✨🎄
🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄✨🎄

7 komentářů:

  1. Zdravím a děkuji, je důležité nezavdávat osudu příležitost k nehodám a nemocem. I všem čtenářům tvého blogu přeji příjemný den :-)

    OdpovědětVymazat
  2. I Tobě a Tvým blízkým přeji hezké dny Vánoc !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  3. Moc hezké povídání.Přeji krásné Vánoce a zdravi v roce příštím.🎄✨

    OdpovědětVymazat
  4. Libby, také přeji klidné svátky a hodně zdraví do nového roku tobě i celé rodině 😘

    OdpovědětVymazat
  5. Libuško,spokojené Vánoce přeji Vám i všem Kožuškům.Jitka.

    OdpovědětVymazat
  6. Milá Libuško,také přeji hezké a klidné Vánoce a díky za krásný blog.Staré zvyky dnes už asi málokdo dodržuje,ale je dobré si je připomínat.Jsou pojítkem s našimi předky.Zdraví Věra z Litoměřicka.

    OdpovědětVymazat
  7. Všem moc děkuju za Vaše komentáře, vážím si jich🥰

    OdpovědětVymazat

Jste hodní,
že jste si udělali čas a napsali mi komentář :-)

Jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.