Obdobím tříkrálového oteplení končí tzv. časná zima a v dlouhodobém průměru ve dnech ke konci první lednové dekády: 8. ledna nastupuje vůbec nejchladnější část roku u nás, která je v lidové meteorologii označována jako studené psí dny, a to s pravděpodobností až 60 procent. V pranostickém období jsou tato chladna zapsána svojí první vlnou často pod názvem hyginská zima podle starého svátku sv. Hygina (11.1). Po tomto období přichází prisské oteplení (kolem 16. ledna) a fabiánská zima (období zhruba od 19. do 30. ledna). Poté je fabiánská zima ukončena pověstnou hromniční oblevou (hromničním oteplením).
Pojmenování „studené psí dny“ nebo také „lednové psí dny“ je historicky doložený lidový název, který už na počátku 17. století zaznamenal náš matematik, astrolog a autor kalendářů Šimon Partlic ze Špicberka. Název studené psí dny vznikl vtipným přenesením z původního pojmenování tzv. letních psích dnů, kterým jsou označovány nejparnější dny léta. Studené psí dny potom mají nepochybně věcnou příbuznost např. s pořekadlem: "Zima, že by psa ven nevyhnal" i rčením: "psí zima".
Hyginská zima je v dlouhodobém průměru prvním vyvrcholením zimy. Zajímavé je, že tuto skutečnost vesměs ve vzácné shodě zaregistrovaly ke dnům od 8. do 16. ledna i lidové pranostiky: „Na svatého Hygina pravá zima začíná.“ „Svatý Hilarius (14.1.) - vyndej saně, schovej vůz.“
Prisskou oblevou nebo oteplením jsou tak v období studených psích dnů od sebe odděleny dva výrazně chladné časové úseky ledna - hyginská zima a vůbec nejznámější a zároveň i nejchladnější lednové údobí - fabiánská zima. Patronkou prisského oteplení je svatá Priska (18.1.): „Když přijde svatá Priska, tak se často oteplí a pod saněmi mokrý sníh píská." Nebo: „Na svatou Prisku obleva, saně jsou netřeba.“
Fabiánská zima se na naše území v dlouhodobém průměru dostavuje od dnů na konci druhé lednové dekády až do posledních lednových dnů. Je to snad vůbec nejznámější výrazně chladné lednové období. Fabiánská zima je signalizována značně početnou plejádou přesvědčivých pranostik, 20. lednem počínaje: „Svatý Fabián – mrazů král.“ „Na svatého Vincence, seď doma u pece.“
⛄
Ale i další pranostiky přináší informaci o teplotních změnách: „Na svatého Marcela (16. 1.) třebaže nemrzne, tak leze zima do těla.“ Svatý Antonín poustevník (17. 1.) rád ledy láme.“
I svatý Knut (19. 1.) mívá svůj teplý den: „Na svatého Knuta končí oteplení a v dohledu je zima krutá." nebo „Na svatého Knuta přichází zima třeskutá.“
⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄⛄
Také si přeji sníh,ale jsme v nížině a zimy máme už často bez sněhu.Ani na nejvyšší hoře Českého ráje sníh není.Psí dny neznám a tak jsem se ráda seznámila.
OdpovědětVymazatHezké dny Libuško
Ahoj Libuško,taky mám ráda, když mrzne a je sníh(tedy tak akorát),name pár centimetrů sněhu i v tomto počasí jsem ráda venku.Studene psí počasí jsem ráda přečetla, hezké zimní fotky.Preji krásný den Iveta
OdpovědětVymazatDobré ráno a děkuji za písání o lednových zimách. U tebe se často a dobře poučím. Přeji co nejlepší den a zase zítra přijdu :-)
OdpovědětVymazatU nás bílo není, ale mrzne fest. Včera jsem se byla na hodinku projít po našem kopci a moc ráda jsem potom zalezla domů. Včera i dnes svítí slunce, ale nehřeje :-). Však taky v lednu by to byl zázrak.
OdpovědětVymazatVšak také o tom jsou naučné větičky dnes tady u Tebe.
Hezký den, Libuško !
Hanka
I vostri bambini saranno felici!
OdpovědětVymazatAhoj Libuško, zdravím Tě do Kožuškova. Závidím sníh,u nás máme jen ten mráz... Nejvíc zatím bylo -16. Měj se dobře, Lenka
OdpovědětVymazatVšem moc děkuju za komentáře😺
OdpovědětVymazat