středa 20. března 2024

🐈Proč kočky syčí

 Pokud si myslíte, že jde o projev agrese, vyvedeme vás z omylu. 

Něco důležitého se vám snaží sdělit

Pokud jste někdy byli svědkem kočičího syčení nebo dokonce důvodem, proč kočka syčela, měli byste mít na paměti, že v takové chvíli je lepší držet se dál, nechat kočce prostor a nedotýkat se ji. Kočky nejsou jenom domácí mazlíčci. I když umějí byt přítulné, ve svém genofondu mají zakódováno, že jsou to především šelmy. Proto, když na vás kočka syčí, buďte v pohotovosti. Může se lehce stát, že po vás vyjede a skončíte se škrábanci. Syčení koček nemusí být jenom známkou agrese. Možných důvodů je víc. Pojďte se na to podívat.

Syčení jako způsob komunikace


Kočka, stejně jako lidi, komunikuje více možnými způsoby. Každým ze zvuků, který vydává, od mňoukání, vrčení, vytí, předení až po syčení, se vám snaží něco naznačit. A stejně tak, jako lidi mají specifickou barvu hlasu, tak i zvukové projevy koček se u každé o něco málo liší a jsou pro ni jedinečné. Při syčení kočka během výdechu silou vytlačuje proud vzduchu a v závislosti od situace, může být toto syčení tišší sotva slyšitelné nebo i velmi výrazné a hlasité.

Co se vám tím snaží říct

Jak už bylo výše zmíněno, syčením se vás kočka především snaží varovat, abyste ji v daném okamžiku nechali na pokoji a nedotýkali se jí, jinak může toto syčení vyústit až do stavu agrese a skončit pro vás zraněním. Často tak matka chrání svá koťata. Pokud narušíte její klid v čase, kdy se věnuje mladým, nebo má pocit, že jim chcete ublížit, může na vás na znak varování zasyčet. Syčením si rovněž chrání své území. Pokud se objeví narušitel, tímto způsobem mu dává najevo svou dominanci a snaží se jej odehnat.

Syčením se vám však může snažit říct i to, že je zraněná. Pokud je klidná a při doteku na určitém místě najednou zasyčí, může to znamenat, že je v daném místě zraněna a dotekem jste ji způsobili bolest. Jestli se to zopakuje, možná byste měli kontaktovat veterináře. Syčení je i projevem kočičí náladovosti. Některé kočky od přírody nejsou velmi společenské a upřednostňují samotu. Když se je někdo pokusí pohladit nebo zvednout, reagují právě zasyčením.

Zdroj: Internet

🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈🐈

7 komentářů:

  1. Každá zkušenost je dobrá. U nás kočky snad nikdy nesyčely, byly venkovní. Ale když přišli kocouři, to byl koncert!

    OdpovědětVymazat
  2. Je dobré znát kočičí mluvu. Dnes máme mrazivý, ale slunečný den. Lituju že nemám zahradu u domu. Odpoledne bude skvěle. Měj se hezky.

    OdpovědětVymazat
  3. Naše Freyja nesyčí, ale občas na mě zamňouká, jako by mně chtěla něco říct. A nebo zírá na talířek, co má na pamlsky a to už vím co chce. A nejlepší je, když táhne svoji oblíbenou hračku a mňouká, jako by ji právě ulovila. Krásné ráno. Jaruna

    OdpovědětVymazat
  4. Kočky vysílají signály a to syčení je opravdu varování. 🐱 Ono už stačí, když sklopí uši dozadu a začnou mávat ocasem. Naše poslední kočka syčela pravidelně na našeho kamaráda, kterého nesnášela a když se usadil, tiše se připlazila a kousla ho do nohy. Dělala to s neúprosnou pravidelností. Jinak to byla kočka mluvící, která mňoukáním odpovídala na naše slova.
    Libby, měj hezké dny. 🍀

    OdpovědětVymazat
  5. Ráda jsem si početla.Modřinka syčí vždy,když k nám přijde rodina dohromady se třemi psy.Ale pouze pokud oni na ni dorážejí.Což dva dělají.Libuško,měj hezké dny

    OdpovědětVymazat
  6. Ahoj Libuško, zajímavé čtení.Preji krásný večer Iveta

    OdpovědětVymazat
  7. Děkuju všem za komentáře🌞

    OdpovědětVymazat

Jste hodní,
že jste si udělali čas a napsali mi komentář :-)

Jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.