čtvrtek 6. dubna 2023

🐣Mohly by už skončit ...🐣

Mám na mysli noční mrazy.
Tento týden je to na denním pořádku, vlastně na nočním,
 každou noc máme -4°C.
Každé ráno zamrzlá voda a kytky skloněné k zemi.
Přes den sice sluníčko svítí, ale nevyšplhá výš, jak na 4°C a někdy ani to ne.
Jarní kytky se z toho většinou otřepou a odpoledne vypadají zase hezky.
Ladonička mi letos vykvetla jenom jedna.
Macešky jsem vždycky brala jako hřbitovní květiny.
Teď už mám jiný názor a v truhlíku mi na jaře či na podzim nesmí chybě.
Mráz jim dává pěkně na frak ...
Pohodový Zelený čtvrtek
a všem děkuju, kdo se přišel podívat ke mně na blog.
🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣

středa 5. dubna 2023

🌈Sobotní ...🌈

... aprílová duha.
Sobotní den skoro celý propršel, 
ale k večeru lilo opravdu pořádně i sluníčko se na to přišlo podívat.
Kolem sedmé hodiny večerní, když už zapadalo a hustě pršelo
se objevila na obloze nádherná duha.
Dokonce dvojitá.
Začátek a konec, tam je ukrytý poklad. 
Prý hrnec zlata.
Byla to nádhera která trvala pouze pár minut ...
Tak syté barvy na duze se vidí málokdy.
Nemohla jsem se vynadívat.
Ve skutečnosti to bylo ještě barevnější.
Duha začala slábnout, jak sluníčko zapadalo za kopec.
Děkuju všem, kdo se dnes přišel podívat na můj blog
a všem přeju klidný a pohodový den.
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈

🐣Škaredá středa🐣

Dnes máme opět dva články!

Také se jí říká sazometná, nebo černá, podle zvyku vymetat saze z komínů.
Tím se vyháněly zlé síly, které by mohly příbytku škodit.
Další pověra říká, že se škaredá nazývá proto, 
že se Jidáš ten den škaredil na Krista.
Musíme se tedy dávat pozor, abychom se po celou středu usmívali, 
protože pokud se budeme tento den na sebe "škaredit",
tedy mračit a zlobit, nezbavíme se toho po celý rok.
Na škaredou středu se dodržoval na Valašsku zvyk, 
kdy v tento den vařili tradiční kyselicu kterou pak místní vylévali 
a symbolicky se tak loučili s jednotvárnou postní stravou.

Začínala se taky malovat vejce, aby byla připravená na pomlázku.
Dodnes se pečou z kynutého těsta sladké Jidáše,
často ve tvaru pletence připomínající provaz na kterém Jidáš ukončil svůj život.
Podle tradice se mají jíst Jidáše na Zelený čtvrtek.

Čerpáno z: ceskézvyky.cz

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

úterý 4. dubna 2023

🍴Okénko do kuchyně 417.🍴

Dnes máme opět dva články!
Uvaříme si vývar s kapáním.
Ledvinky na cibulce s paprikovou rýži a červenou řepou.
Ještě koláč pro návštěvu, jogurtový s tvarohem a borůvkami.
Príma den 
a děkuju, že jste nahlédli do mého prvního dubnového okénka.
🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

🐇Šedivé úterý 🐇

Dnes budeme mít dva články!


Název je odvozen z barvy popela. 
Tento den byl zasvěcen uklízení, můžeme ho považovat 
za zahájení jarního úklidu v domácnostech.
Především bylo nutné vymést pavučiny ze všech koutu.
To proto, že naši předkové věřili, že tímto způsobem vyženou z domu zlé duchy
 a negativní energii spojenou se zimou.
Pro hospodáře i pro hospodyni bylo celé postní období 
a stejně tak jaro ve znamení velké práce.
Hospodář byl od rána do večera na poli i hospodyně stála před nelehkým úkolem, 
jak z mála uvařit hodně. Sklep i komora byly po zimě téměř prázdné.
Možnosti surovin, ze kterých by se dalo vařit byly omezené. 
A tak se vařily většinou brambory, hrách a kroupy.

Čerpáno: ceskezvyky.cz
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

pondělí 3. dubna 2023

🌼Modré pondělí ...🌼

Dnes budeme mít dva články!


... přišlo pravděpodobně ke svému barevnému přívlastku
 odvozením od cechovních zvyklostí tj. nepracovních pondělků.
Tento den by se měl nést ve velké úctě.
Na modré pondělí ráno vzdáme úctu nebi a počasí na stůl dáváme zelené osení,
 jako poděkování přírodě  a děkujeme za život.
🌺🌺🌺
U dětí a studentů byl tento den obzvláště oblíbený, začínaly vakace(jarní prázdniny).
Původ přívlastků "modré" bychom asi měli hledat jinde.  
Připisuje se mu také význam - podnapilý, neschopný práce po nedělní pitce-

Říkanka z tehdejších Humoristických listů:

Že se říká "modré" pondělí, jaká je toho asi příčina?
Inu, při pitkách se udělí velmi snadno nějaká modřina.

Zdroj: ceskezvyky.cz

🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣🐣

🌺Pro dobrou náladu na Modré pondělí🌺

Dnes budeme mít články dva!
🌺
"Udělala jsem ti řízky, jako omluvu, 
že jsem ti dnes nabourala auto..."
"Co že si udělala ...?"
"Řízky, co si hluchý?"
🌺
Doktor: "Tyto prášky budete brát 3x denně."
Angličan: "Thanks!"
Němec: "Danke!"
Francouz: "Merci!"
Čech: "A může se na to chlastat?"
🌺
Právě jsem se vrátila od své obvodní lékařky.
Řekla mi, že mám vysadit marihuanu.
No je blbá? Teď v dubnu? Vždyť to zmrzne!
🌺
Baví se dvě kolegyně za přepážkou na poště:
"Máňo, už si to slyšela, prý nás budou rušit?"
"Tak jestli nám pošlou výpovědi přes Českou poštu,
tak bych to asi neřešila."

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

neděle 2. dubna 2023

😺Z Kožuškova😺

Venku opět žádné teplo, ani vyhlídky na lepší počasí nejsou nic moc, 
ale kožuškům domácí pohoda vyhovuje.
Bětuška zalehla na radiátor.
Jonášek, jak jinak, než lenošení se mnou.
Brunda v pelíšku, tam ji najdeme nejčastěji.
Cvalíček se vyvalil v kuchyni u linky.
Jonášek se přišel podívat, jestli by nebylo dobře i venku.
Cvalíček už taky změnil místo a Jonášek usoudil,
že poleženíčko v křesle s kámošem bude lepší, než lítačka venku.
Bětuška taky zjistila, že venku to nebude hřát do kožuška ...
... a šla mi pomoct s články na blogu.
Sice hned usnula, ale byla mi aspoň duševní oporou.
Krásnou první dubnovou neděli
a všem děkujeme, že jste nás i dnes navštívili na blogu.
😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺

sobota 1. dubna 2023

🌞Na duben🌞

Opět jsem použila kalendář, 
 o Lidových zvycích říkadlech a moudrostech.

🌞Takže na duben🌞

Zdroj:

 Kalendář - Rok 2023 v lidových zvycích, říkadlech a moudrostech.
🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞