úterý 28. března 2023

🍴Okénko do kuchyně 416.🍴

Polívku si dnes uvaříme čočkovou.
Dlouho jsme neměli zapečené brambory, dnes si je uděláme.
Závin jsme už taky dlouho neměli, tak jsem to musela napravit.
Ve sklepě máme ještě pořád zavařená jablíčka.
Pohodové úterý,
všem návštěvám děkuju, že nahlédli do mého okénka.
🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎

pondělí 27. března 2023

🌷Pro lepší náladu🌷


Poslala jsem manžela do obchodu
a hned nato jsem si vypnula telefon.
Je čas ho naučit samostatnosti.
🌷
Já jsem vlastně hodný a milý člověk.
Takže, když někoho pošlu do pr**le,
tak se pak celý den trápím, jestli dorazil v pořádku.
🌷
Čím zaháněli nudu naši rodiče,
když neměli internet?
Probírala jsem to se svými 26 sourozenci 
a nepřišli jsme na to.
🌷
Bez nás žen by byly všechny penisy v pr**li.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

neděle 26. března 2023

😸V Kožuškově ...😸

... se pilně pracuje.
No tak, někdo pracuje a někdo odpočívá.
Okrasná tráva ostříhaná, stromy ořezané.
A jak se na suché trávě krásně leží.
"Jony pusť mě tam na chvilku."
"Já bych si tam chtěl taky lehnout, Jony."
"Ne ne, to je moje poleženíčko, najděte si svoje."
Kamarád nekamarád, Jonášek Cvalíčka vyhnal.
"Jony ty si lakota, proč si ho tam nepustil."
To je lebeda na sluníčku.
To sem dneska nadřená, musím si odpočinout.
Mládi dovádí venku a Brunda se v klidu věnuje žrádlu.
Krásný nedělní den
a děkujeme všem za milou návštěvu.
💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖

sobota 25. března 2023

🐣O šesti ...🐣

 


🐣... postních nedělích.

Popeleční středou začal čtyřicetidenní čas, zvaný "qudragesima", s přesně stanovenými postními nedělemi, každá má svůj liturgický název a je jich celkem šest. Mnohé mají svá osobitá krajová pojmenování, která se liší v různých oblastech. Poté následuje "pašijový týden" s významnými dny, jimiž byly Sazometná (Škaredá) středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční.

Podle stanovení data Velikonoc přicházela řada na první z postních nedělí v období od 8. února do 14. března a poslední šestá může být v období od 15. března do 18. dubna.

PRVNÍ postní neděle - Černou nedělí je nazývána podle černého oděvu žen, který nosily kvůli nastalé postní době. Liščí neděle je odvozena od zvyku, kdy hospodyňky pekly preclíky a zavěšovaly je na stromky. Dětem se pak vyprávělo, že je nadělila liška. Název Pučálka se pojí s typickým pokrmem z praženého hrachu. Pučálka se však nazývala i masopustní maškara vystrojená do oděvu z hrachoviny, která vcházela do stavení a pro zajištění bohaté úrody rozhazovala po světnici zrna hrachu.

🌼

DRUHÁ postní neděle - Pražná se nazývá podle dalšího jarního pokrmu, z pražených naklíčených zrn obilí, zvaného pražmo. Někdy se tato neděle označuje jako černá, z důvodu smýčení, čištění, úklidu, kterému se hospodyňky věnovaly.

🌷

TŘETÍ postní neděle - Kýchavná, pokud tento den třikrát za sebou kýchnete, máme pro vás dobrou zprávu - dle pověry byste si po celý rok měli užívat pevného zdraví. Jiná verze: Lidé se obávali, aby během dne nekýchli, protože věřili, že kýcháním začíná mor. V historii se tuto neděli také vzpomínalo na oběti moru.

🌺

ČTVRTÁ postní neděle - Družebná, přátelé se scházejí ke společnému posezení. Při těchto setkáních se konzumovaly typické koláče zvané "družbance". V tento den se také chodívalo na námluvy - družba se ženichem šli do domu, kam chtěli na velikonoční pondělí přijít požádat o nevěstu. Družebnou nedělí se uzavírá první, méně známá část postního období. Dvě následující neděle jsou pak svými zvyky více známé a ve zjednodušené nebo obnovené podobě trvají dodnes.

🌻

 PÁTÁ postní neděle - Smrtná, je čtrnáct dní před Velikonocemi. Koná se rituál vynášení smrti a donášení nového léta. Morana - Smrtka bývá zhotovená ze slámy, ustrojená do ženských šatů a upevněná na velkou dřevěnou tyč. Lidé do ní vtělili vše zlé, co zima přinesla. Obejde se s ní celá vesnice, pak se v některých oblastech pálí na ohni, jinde se vhazuje do vody. Poté se nazdobí léto, jinde též líto, které tvoří smrček zdobený vejci a mašlemi, a chodí se s ním koledovat a do vesnic se tím vnášelo nové léto.

🍀

 ŠESTÁ postní neděle - Květná, je týden před Velikonocemi a je den před nastávajícím pašijovým týdnem. Hlavním tématem tohoto dne je zvěst o slavném vjezdu Krista do Jeruzaléma.

V některých oblastech se větvičky jívy svazují do velkých svazků zvaných "palmy", obdobné pugétky se podle krajových zvyklostí nazývají též "košťata", "ráhna" či "jehnídy". Tyto "palmy, pugéty" měly symbolický význam, neboť se jimi vítal Ježíš a v antice byly symbolem vítězství. Zelené ratolesti nebo proutky "kočiček"se žehnají v kostele, mají pak svou úlohu v domácích obřadech, ochraňují dům před požárem, zajišťují budoucí úrodu...

www.ceskezvyky.cz

🌞🌜

Dnes v noci se nám mění čas, 

nezapomeňte.

🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼

pátek 24. března 2023

🌸Letos ...🌸

... jsem si říkala, že nebudu kupovat žádné jarní kytky.
Doma v teple mi stejně brzy odkvetou a pak ta cena se mi vůbec nelíbí.
🌺
Jenže, mám moc hodné kamarádky a to všechny.
Jedna z nich ta největší, Evča, mi z ničeho nic, 
zpříjemnila pochmurný den.
Dovezla mi krásné Primulky ...
... Macešky
Hned jsem si s nimi vyzdobila truhlík.
Taky mi dala kytku Tulipánů a Narcis v květináčku.
Evča má takový vzácný dar, že na dálku pozná, 
že mi zrovna není do zpěvu a vždycky umí potěšit. 
Vzpomínám si, když mi před léty bylo hodně smutno,
 jako nikdy před tím, Evča se k nám párkrát za týden zastavila, 
když jela na odpolední směnu,
vozila mi dobroty, prý na obalení nervů.
Byla jsem ji moc vděčná a jsem pořád.
Moc pro mě znamená a snažím se jí to vracet.
🌞
Známe se 25 let. 2. února 1998, jsme nastupovaly do stejné práce.
Na první pohled mi byla sympatická.
Když jsem zjistila, že budeme pracovat spolu, tak mi blesklo hlavou
-s tou bych chtěla kamarádit-
Náhodou nám přidělili stoly vedle sebe
a dlouho netrvalo, staly se z nás  kamarádky.
I když se v práci ledacos změnilo, šla jsem do důchodu, 
Evča změnila práci, přesto jsme kamarádky pořád.
Jednou za měsíc si zajdeme někam na pozdní oběd a je to pořád super. 
Posledně jsme byly v naší oblíbené restauraci Fontána na Ondráše.
Když jsme měli 25. výročí, jak já říkám, stříbrné kamarádství, 
nechala jsem Evči na památku udělat hrníček.
Na jedněch internetových stránkách jsem našla hrníček,
 navolila jsem si barvu, obrázek, jména, vlasy, šaty, drinky i verš.
Zkrátka hrníček přesně pro Evču.
A od Evči jsem dostala polštářek, taky udělaný na její přání. 
Udělal mi velkou radost ...
Není nad to mít príma kamarádky.
💝💝💝
Děkuju všem, kdo dočetl až do konce
a přeju pohodový den.
💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝

čtvrtek 23. března 2023

🌷Zahrada se barví🌷

Sluníčko hřálo, den jak malovaný.
Jak kvetou Krokusy, to už je jaro.
Čemeřice, co byly rozkvetlé před posledním mrazem 
a kupou sněhu dostaly pořádně zabrat.
Ty které vykvetly později, už mají květy hezké.
Pohodový den
a všem děkuju za návštěvu mého blogu.
🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷