pondělí 28. února 2022

Vtipy na poslední únorové pondělí

🌸🌸🌸🌸 

Pro všechny ženy, 
které čekají na prince na bílém koni ...
Je velmi pravděpodobné,
 že dříve dorazí pošťak s důchodem.
🌸
"Miláčku, mám problém."
"Drahý, neříká se mám, ale máme, problém.
Jsme přece rodina."
"Dobře, máme problém. 
Naše sousedka je s námi těhotná."
🌸
"Jsem dobrá víla a splním ti tři přání."
"No to mě pos*r, asi mě jebne!"
"Jak si přeješ."
🌸
Jaký je rozdíl mezi netopýrem a penisem?
Žádný! Přes den to visí a večer to lítá kdoví kde!

🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

neděle 27. února 2022

Z Kožuškova

Bětka opět nenápadně sleduje cvrkot v kuchyni ...
Když myju okna pomáhá mi, jak to jen jde.
Přišel balík, Bětuška hned naběhne, jako celník vše překontroluje.
Co kdyby nám přišla bomba?
Po práci zasloužený odpočinek.
Jenom nechápu, že Bětce nevadí, že je níž než Brunda,
vždyť ona musí mít vždycky navrch.
Jonášek by se rád dostal domů.
V létě, když je otevřené okno, skáče přímo do kuchyně on i Bětuška.
Zasloužený odpočinek a chrupendo, křeslo je volné.
Ale ne dlouho, přišel Cvalíček a Jonáška zase utlačuje.
Pěkně si na Jonáškovi zahřeje záda.
Nakonec se pěkně srovnají ke spokojenosti obou.
Celou dobu, jak jsem chystala tento článek,
 jsem myslela na Růženku Šimkovou,
 která ke mě denně chodila a psala komentáře.
Všimla jsem si, že už týden nepíše, ale na to nejhorší jsem nepomyslela.
Ještě poslední den dala na svůj BLOG příspěvek o panenkách , 
ale ten už je od ní bohužel poslední💜
🌷
Děkuju všem, kdo jste se přišli podívat do Kožuškova,
mějte klidný den.
💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖

sobota 26. února 2022

Kdy ...


... letos vrcholí hodování a jaké jsou masopustní tradice?

Masopust, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování, taneční bály… Dlouhé období je plné zábavy a dobrého jídla. Víte ale, proč se tento svátek slaví a na které dny letos připadne jeho velké finále?


Jak vznikl masopust

Jak uvádí publikace V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánocpočátky masopustních oslav zřejmě vycházejí z předkřesťanských oslav zimního slunovratu, ze starověkých bakchanálií, konaných na počest boha úrody a vína Dionýsa, a z magických pohanských obyčejů, které opěvovaly obnovu přírody na počátku jara. Tradice slavení masopustu pak vznikla na území Německa ve 12. století, nejstarší zmínka o slavení masopustu v českých zemích připadá na polovinu 13. století, ale do lidového prostředí se tento svátek masově rozšířil až v 19. století.

Podle knihy Průvodce lidovou kulturou pochází původ slova masopust ze spojení slov „maso“ a „pustit“, tedy pustit ve smyslu dovolit si. Však také masopust byl a je časem zabijaček a neřízeného hodování. Naši předkové se totiž v přípravě na nadcházející předvelikonoční půst snažili během masopustu dostatečně jídlem posílit, aby pak vydrželi 40 dní odříkání. 

Tučný čtvrtek a Popeleční středa 

Podle knihy Tradice lidové kultury začíná masopust den po Třech králích a trvá až do úterý před Popeleční středou. První den tedy vždy připadá na stejné datum, ale konec masopustu se řídí termínem Velikonoc a může tak proběhnout kterékoliv úterý mezi 3. únorem až 9. březnem. Jelikož letos vychází Popeleční středa na 2. března, masopust končí den předem, tedy 1. března. Pokud jde o jednotlivé poslední dny masopustu, pak Tučný čtvrtek vychází letos na 24. února a vrchol masopustních oslav, tedy neděle, pondělí a úterý před Popeleční středou bude letos 27. 2.– 1.3.

Masopustní tradice

Vyvrcholením masopustního období jsou jeho poslední tři dny: neděle, pondělí a úterý. Tyto dny se také tradičně nazývají ostatky, končiny, fašank, šibřinky, voračky nebo obecně karneval. Jakýmsi „předskokanem“ tohoto slavného masopustního finále je pak Tučný čtvrtek. V ten den, jak už název napovídá, si lidé dopřávali dostatek vydatného a tučného jídla. Typicky se na stole objevovaly jitrnice, pečený bůček se zelím, koláče a pivo. Jelikož po zabijačkách nebyla nouze o sádlo, hospodyně také zadělávaly těsto na vdolky a koblihy, smažené šišky a boží milosti. Plné mísy sladkých dobrot pak sloužily k obdarovávání sousedů a pro pohoštění rodiny.

Masopustní dny  

Hlavní masopustní zábava začínala v neděli, kdy se konal takzvaný mužský bál, na který mohli přijít pouze ženatí muži a vdané ženy, svobodným byl přístup zakázán. Pro děti se pak odpoledne pořádala takzvaná „dětská muzika“. Hospodyně pro ně nasmažily koblihy a podávaly je s bílou kávou. Vrcholem masopustu pak bylo úterý, spojené s průvodem maškar.  

Průvod maškar

Jak na svých stránkách uvádí Národní ústav lidové kultury, vesnické masopustní obchůzky a s nimi spojené masky jsou součástí obyčejové tradice.  Za masky se většinou převlékají muži. U každého domu popřejí jeho obyvatelům hodně štěstí a zdraví a nechají zahrát hospodáři písničky podle přání. Za to dostanou tradiční pohoštění, obvykle smažené koblihy a panáka něčeho ostřejšího. Obchůzka je tradičně ukončena obřadem porážení masky kobyly nebo medvěda. Večer se pak koná taneční zábava, jíž celý masopust končí.


Zdroj: Internet

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

pátek 25. února 2022

Jak to vlastně je ...

... s názvy jídel?

Je to jasné: ruská vejce milují Rusové, španělské ptáčky jsou ze Španělska a vídeňská káva? Samozřejmě že z Vídně! 

Jenomže ono to tak vůbec být nemusí, nebo alespoň ne tak úplně. Španělé, Rusové i Rakušané by se asi divili, co považujeme za jejich bezmála národní jídlo. Často totiž dané pokrmy vůbec neznají a pokud ano, tak určitě ne pod těmito názvy. 

Španělské ptáčky Španělé neznají

V našich kulinářských slovnících je mnoho názvů, které na první pohled vypadají, že o jejich původu a hlavně rozšíření v dané zemi není důvod pochybovat. Třeba jste právě dostali chuť na španělské ptáčky, a tak vás napadlo hledat ten nejlepší recept rovnou ve španělské kuchařce. Hledat můžete, jak chcete, Španělé tak masovým závitkům prostě neříkají. Jak ale tedy přišlo tohle jídlo ke svému jménu?

I když se v Čechách španělské ptáčky skutečně objevily pravděpodobně díky španělským kuchařům, kteří ke konci 17. století připravovali pochoutky pro císařovnu Marii, na dovolené v tomto přímořském státě si je neobjednáme. Jídlo s tímto názvem tam neznají. Proč ale tomuto kousku smotaného a naplněného hovězího masa říkáme "ptáčci"? I to pochází z historie, kdy se nejen u dvora jedli i malí opeřenci. No a právě tenhle závitek svým tvarem i velikostí takového malého, peří zbaveného ptáčka připomíná.

Ruské vejce v Rusku? Těžko ...

A co takové ruské vejce? Schválně si ho zkuste objednat v zemi, kterou bychom považovali za místo jeho původu. Určitě se nedomluvíte. Rusové, kteří přijedou do Česka, se velmi diví, co jim přisuzujeme. I když - vejce s vlašským salátem bylo původně připraveno Italy (tedy Vlachy) právě pro ruské hosty. To už je ale tak dávná historie, že se dnes Rusové proti takovému spojení patrně spíš ohradí, než aby byli potěšeni.


Kolik je druhů vídeňské kávy?

Máte chuť na "pravou" vídeňskou kávu? Pak asi máte na mysli tureckou kávu se šlehačkou. Kdybyste si ji ale chtěli dát přímo ve Vídni, dostali byste se do problémů. Vídeňská káva tady totiž neznamená to, co my si představujeme. Rakušané obecně si pod pojmem vídeňská káva představí každý tu, kterou má zrovna on nejraději. Vídeňské kavárny jsou vyhlášené po celé zemi a samozřejmě, že tady nevaří jen turka se šlehačkou. Za vídeňskou kávu tak můžeme považovat třeba i vynikající "obyčejnou" černou kávu, mokka - tedy silnou černou kávu, konsul - černou kávu s malým množstvím smetany a podobně. Pokud si ale budete chtít ve Vídni pochutnat na tom, kvůli čemu jste tam jako turisté přijeli, objednejte si schlagobers. Pak se teprve budete moct těšit na kafe s pořádnou porcí šlehačky.


Frankfurtská polévka

Proč se frankfurtská polévka jmenuje právě takto? Připravujeme ji tak trochu jako gulášovku, ale patří do ní párky - samozřejmě v originálním receptu ty frankfurtské. Když je nahradíme těmi, které máme právě v lednici, pořád ji říkáme frankfurtská, ale sami cítíme, že ta chuť není to pravé. A tak je dobré sáhnout po surovinách, které do ní prostě patří. Jak jsou na tom ale obyvatelé Frankfurtu? Pravděpodobně by vám ji přinesli, jen by bylo nutné dobře vysvětlit, kterou z polévek v jejich jídelníčku si pod tímto ryze českým názvem představujete. Ani v tomto případě nejde o jídlo, které by Frankfurťané považovali za symbolické pro svoje město.

Zdroj: Internet

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

čtvrtek 24. února 2022

Blíží se a už je to i vidět ...

Kdo? No přece jaro.
Libavka v pohodě zvládla tu letošní bídnou zimu.
Vykukují sněženky, objevila jsem je už minulý týden.
Jenom to sluníčko na fotkách chybí.
Sněženky máme po celé zahradě, to bude zase krásné, 
jak všechny pořádně rozkvetou.
Čemeřicím už moc nechybí, aby rozkvetly.
Semínka už mám nakoupená, tak jenom aby už to jaro brzy přišlo.
Pohodový den
a všem děkuju, že se se mnou prošli po zahradě
 i když ještě zdaleka není barevná jako v létě.
🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞

středa 23. února 2022

Sluníčko a ...

 

... naši známí, nás jednoho krásného únorového dne vytáhli na výlet.
Cíl naší cesty byly lázně Luhačovice.
K focení byly k mání akorát lázeňské vily a hotely,
protože se zatím nic nezelenalo a nekvetlo.
Vládní vila
Kostel sv.rodiny
Docela foukal studený vítr, tak se nedalo ani na lavičkách posedět.
Když jsme se vraceli na vzdálené parkoviště do pěkného kopce,
celou cestu nás doprovázelo nejen sluníčko, ale i měsíc.
Do Luhačovic jsme jeli po obědě, tak jsme se zastavili jenom v kavárně,
dali si kafe a dort. Na večeři už jsme byli u nás doma.
Děkuju všem, co cestovali s námi 
i když jenom prostřednictvím fotek na mém blogu.
Príma den přeju všem.
🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞

úterý 22. února 2022

Okénko do kuchyně 359.

Dnes máme krásné datum, tak ať je pro nás všechny šťastné.
22.2.2022
💖
Polívku si dnes dáme uzenou s rýži, vajíčkem a zeleninou.
Moje nejoblíbenější jídlo, ale moc často ho nedělám. 
Bramborové knedlíky plněné uzeným se zelím a sklenkou piva.
Na víkend jsem nepekla nic, přijela kamarádka a dobroty dovezla.
Tak aspoň malá ukázka, bylo to vynikající.
Krásný úterní den
a děkuju, že jste přišli nakouknout do okénka.
☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕